piątek, 3 grudnia 2010

Lagonda – wyjaśnienie tajemnicy

Lagonda, brytyjska firma produkująca samochody, została założona przez  byłego śpiewaka operowego Wilbura Gunna (1859–1920) w Staines, w hrabstwie Middlesex (na południowym wschodzie Anglii). Gunn urodził się w mieście Troy w amerykańskim stanie Ohio, ale jego rodzina pochodziła ze Szkocji, co chyba objaśnia nam przyczynę powołania firmy na Wyspach Brytyjskich.
Jej nazwę tłumaczy natomiast ważny fakt z biografii założyciela. Gdy był małym dzieckiem, jego ojciec przeprowadził się do Springfield (też w stanie Ohio), a w pobliżu tego miasta płynęła rzeka Lagonda. Wyraz ten w mowie tamtejszych Indian miał oznaczać koźli róg, co było nawiązaniem do krętego i pełnego rozwidleń nurtu rzeki.
Firma motoryzacyjna Lagonda połączyła się z Astonem Martinem w roku 1947.

środa, 1 grudnia 2010

Lionel Martin na Wzgórzu Astońskim

Właśnie się dowiedziałem, że pełna nazwa firmy, o której dziś mowa, to Aston Martin Lagonda Limited. Pospolicie mówi się o Astonie Martinie (purystów językowych informuję, ze Anglicy piszą to bez łącznika), ale słowo Lagonda mnie zastanowiło, bo jakiś czas temu miesięcznik TopGear pojazd o nazwie Aston Martin Lagonda wymienił wśród najkoszmarniejszych pojazdów w dziejach motoryzacji.
Etymologię nazwy łatwo pojąć, gdy się wie, że założyli ją Lionel Martin i Robert Bamford, a pierwszy z nich zajmował się wyścigami samochodowymi na Aston Hill w okolicy miejscowości Aston Clinton (ok. 50 km na północny zachód od centrum Londynu).
A co z Lagondą? O tym w następnym poście.

poniedziałek, 29 listopada 2010

Jak zawsze. Jak nigdy dotąd

Znowu będzie o marce samochodów, która odeszła wraz z kryzysem. Nazywa się Saturn, należała do General Motors, a Amerykanie powinni znać ją ze sloganu „Like Always. Like Never Before”, który przetłumaczyłem w tytule, ale bez nadziei, że sprzedam tak znakomite tłumaczenie ;-)
Etymologię nawy łatwo wytłumaczyć, Saturn to znany ze starożytnego Rzymu bóg rolnictwa, który miał nauczyć ludzi uprawy roli i winnej latorośli. Rzymianie czcili go ze względu na te i inne zasługi, ale sam bóg zostałby chyba we współczesnych czasach zapomniany, gdyby nie to, że jego imię nadano (już w starożytności) jednej z planet, prawdopodobnie najlepiej widzianej gołym okiem.
Dziś Saturn to jedna z najpopularniejszych nazw, nazywają się tak kopalnie, nagrody filmowe, rakiety i supermarkety.