sobota, 14 stycznia 2012

Jadowite nazwy samochodów

Takich nie mamy wiele, za to służą do nazywania samochodów bardzo szybkich i robiących wrażenie wyglądem.
W latach 1961–1967 produkowano supersportowy samochód AC Cobra znany też jako Shelby Cobra. Wygrał on nawet 24-godzinny wyścig w Le Mans, a to wiele tłumaczy.
Jeden z najszybszych produkowanych seryjnie samochodów – Dodge Viper (viper to po angielsku «żmija») dostępny był od 1992 do 2010 roku (i znów jest od roku 2012).
Ciekawe, co by było, gdyby tak groźnie brzmiące nazwy nadać samochodom bardziej pospolitym.

czwartek, 12 stycznia 2012

Rącze nazwy aut

Wśród zwierząt gibkich są więc jeszcze (czytaj teksty poprzednie) antylopy, a w ich gronie są gazele.
W nazewnictwie motoryzacyjnym zaznaczyły one oczywiście swą obecność.
Brytyjska firma Singer produkowała model Gazelle od roku 1952 do swego końca w 1970. Chevrolet w latach 1958–1985 produkował model Impala, sławny z powodu imponujących „skrzydeł”. Ta legendarna marka została wznowiona, i nawet dziś można jeździć impalą. Wyraz ten w języku Zulusów oznacza gazelę. Również Brytyjczykom zawdzięczamy samochód o nazwie Stag «jeleń», model taki produkowała firma Triumph w latach 1970–1977.
Opowieść o tych szlachetnych nazwach zostanie zakłócona informacją, że są też samochody o nazwie Myśliwy. Produkowała takie brytyjska firma Rootes Arrow w latach 1966–1979 pod markami Hillman Hunter i Chrysler Hunter, wcześniej (1948–1956) był też Singer Hunter.

wtorek, 10 stycznia 2012

Nazwy jak byk

Nie wszystkie nazwy samochodowe zapowiadają szybkość i agresywność. Czasem lepiej sugerować potęgę i siłę, była więc ciężarówka Chevrolet Bison (1977–1988), czasem nawet powolność, co niekoniecznie szkodzi, jeśli towarzyszy jej pracowita systematyczność (to przypadek naszego Żuka, ale ta nazwa powstała raczej bez marketingowej intencji).
Może być nawet samochód o baraniej nazwie – Dodge Ram, baran zresztą występował w logo firmy używanym w latach 1993–2010.
Jest też Ford jak byk, czyli Taurus (chodzi więc o łacińskie słowo oznaczające byka i znak Zodiaku, bo tak on się nazywa po angielsku), który firma Mercury sprzedawała pod nazwą Sable.
Sable znaczy «soból», co pewnie może kojarzyć się z luksusem i delikatnością, ale jest też gatunek zwany sable antilope. Po polsku tłumaczyć to należy antylopa szabloroga, ale jest też związek z czernią, bo samce tego gatunku są czarne. Sable w heraldyce lub języku poetyckim oznacza «kolor czarny» .
Tym sposobem wrócimy do zwierząt szybkich, które dały nazwy samochodom.

niedziela, 8 stycznia 2012

(R)ewolucyjne zmiany

Zoologiczne nazwy motoryzacyjne czasem zaskakują nieoczekiwaną zmiennością. W roku 1922 powstała w Wielkiej Brytanii firma Swallow Sidecars Company, która co parę lat zmieniała nazwę, choć tylko w mniej istotnej części. Nazywała się więc Swallow Sidecar and Coachbuilding Company, potem jeszcze inaczej, a w końcu pojawiła się SS Cars Ltd.
Kilka lat później wybuchła wojna, a po wojnie nazwa ta znalazła się w grupie niefortunnych, trzeba więc było ją zmienić. I tym sposobem z Jaskółki (Swallow) powstał Jaguar.