sobota, 19 listopada 2011

Fury z Hiszpanii

Nie wszystkie modele SEAT-a zostały nazwane według klucza geograficznego. Nazwa Mii (najnowszego, malutkiego SEAT-a) pochodzi prawdopodobnie od nazwy awatara znanego z gier komputerowych. Choć może to pseudoanglicyzm, który należy czytać [maj], czyli «mój»?
Dłużej znanym wyjątkiem jest Exeo (największy samochód marki), którego nazwa wywodzi się z łacińskiego czasownika exire o znaczeniu «przekraczać coś, wykraczać poza coś».
Sens obu nazw nie jest możliwy do odczytania bez dodatkowej wiedzy, nie ulega jednak wątpliwości, że obie mogą przemówić swoją oryginalną formą.
Wśród oryginalnych nazw SEAT-a jest jeszcze jedna, już historyczna, za to nabywająca oryginalności w polskich uszach. W latach 1981–1986 firma produkowała model Fura.

czwartek, 17 listopada 2011

Hiszpańskie miasta, hiszpański temperament

Nazwy Seata, odkąd firma należy do koncernu Volkswagena, mają pewien szczególny rys. Stanowią grupę nazw pochodzących od hiszpańskich nazw geograficznych (głównie miast). To się rzadko zdarza, bo w nazewnictwie tego typu poszukuje się raczej nazw uniwersalnych. Inna sprawa, że nie trzeba być nawet  zorientowanym w pierwotnym znaczeniu nazw modeli SEAT-a, żeby ulec brzmieniowemu i wizualnemu urokowi tych nazw.
Dla przypomnienia: Alhambra, Altea, Arosa, Córdoba, Ibiza, León, Málaga, Marbella, Ronda, Toledo (niektóre stosowano już w epoce przedvolkswagenowskiej). Użycie takich nazw, dość wyraźnie kojarzących się z hiszpańskością, miało też zapewne przywołać rozpowszechnione skojarzenia związane z Hiszpanią i jej kulturą.
Jest też tajemnica, trudna do rozwikłania, dlaczego spośród tysięcy nazw geograficznych wybrano właśnie te.

wtorek, 15 listopada 2011

Z dziewiątką na początku

Zacna, choć upadająca, marka SAAB nazywała swoje samochody nazwami liczbowymi, a ich punktem wyjścia i odniesienia był pierwszy model 92001 znany też pod nazwą słowną Ursaab. Źródłem nazwy było XP92 – oznaczenie projektu, w ramach którego pracowano nad samochodem. Kod ten miał  pochodzić od experiment-personbil 92 (samochód eksperymentalny 92), cyfra zaś oznacza kolejny projekt realizowany przez firmę (poprzednimi były samoloty).
Ta cyfra stała się później stałym znakiem rozpoznawczym nazw SAAB-a, bo kolejne modele nosiły oznaczenia 92, 93 aż do 99 (ale bez 98, który istnieje tylko jako prototyp). Po wyczerpaniu się zestawu możliwych kombinacji najpierw pojawiły się oznaczenia 90, 900, 9000, a później zastosowano prostą modyfikację, w wyniku której pojawiły się nazwy z łącznikiem, np. 9-2, 9-3.


niedziela, 13 listopada 2011

Duch rolls-royce’owy

Nazwa Silver Seraph znaczy Srebrny Serafin.
Serafini to aniołowie z najpierwszego anielskiego chóru, a nazwa istoty eterycznej, uduchowionej i niezwykłej musi się sprawdzić w takim kontekście. Jedno tylko się nie zgadza. Serefini byli istotami wiecznymi, Silver Seraph był produkowany tylko przez pięć lat.
Z nazw, w których pojawiają się duchy, jest jeszcze Silver Spirit. Jest to nazwa prawdziwie uduchowiona. Rzeczownik spirit nie oznacza bowiem zjawy, lecz duszę. Jest to słowo, które kojarzyć się może tylko dobrze, nie tylko w naszym języku. Od znaczenia podstawowego powstały znaczenia wtórne (nastrój, charakter), które są tu jak znalazł.
Miłośnicy motoryzacji chętnie mówią o samochodach z duszą, charakterem. Te metafory udało się przywołać najlepiej w nazwach samochodów Rolls-Royce’a.