sobota, 3 grudnia 2011

Pan i władca

Nazwa Kyron świadczy, że Azjaci dobrze sobie radzą nie tylko w realiach, ale i w językach europejskich. Rzeczownik pospolity kyron znaczy bowiem ‘pan, władca’. Znane jest też, głównie w USA, imię Kyron (i żeńskie Kyra).
Samochód o tak poważnej i dostojnej nazwie, raczej niezbyt mały, sprzedawany był (jest?) na Sri Lance jako model firmy Micro. Być to jednak może, że słowo to brzmi w cejlońskich uszach inaczej niż w naszych. A mały władca to chyba książątko?

czwartek, 1 grudnia 2011

Czytelna i oryginalna

Actyon jest – jak na Koreańczyków – nazwą powściągliwą w oryginalności, powstała bowiem w wyniku przekształcenia angielskiego action ‘akcja’. Trzeba jednak przyznać, że zamiana jednej literki bardzo sprawnie robi z tego pospolitego wyrazu nazwę oryginalną. Do tego udało się zachować związek znaczeniowy ze słowem, które sprzyja samochodowi do trudnych zadań. W dodatku jeszcze słowo to jest internacjonalizmem (używa się go w wielu językach).
Wniosek: nazwa zręcznie balansuje między czytelnością a oryginalnością.

wtorek, 29 listopada 2011

Co potrafi Korea?

BliźniaczeSmoki to mój przekład nazwy SsangYong. Lepiej by może było DwuSmok ;-), ale zamiast się nad tym zastanawiać, wolę objaśnić, jak się nazywają modele firmy i jakie jest źródło tych nazw. Nazywają się interesująco, a wyraźnie widać SsangYongową potrzebę oryginalności.
Korando brzmi dobrze chyba we wszystkich językach, ale znaczenie zostało ukryte tak głęboko, że bez objaśnienia się nie obędzie. Nazwa jest oryginalnym skrótowcem od wyrażenia „Korea can do”. Chyba Koreańczyków trapią kompleksy podobne do naszych, bo znamy przecież podobny slogan „Polak potrafi”. Od naszego sloganu wychodzi jednak fatalny skrótowiec.

niedziela, 27 listopada 2011

Sprytny 42?

Jest też firma samochodowa, która wymaga od publiczności poczucia humoru. Po pierwsze dlatego, że produkuje samochodziki bardzo małe, po drugie zaś ma nazwę znaczącą, a nazwy jej modeli też są dla inteligentnych.
Smart znaczy «bystry, inteligentny, sprytny», a także «energiczny, szybki», co pewnie odnosi się nie tylko do samochodów, ale też do ich potencjalnych nabywców.
Nazwy modeli obmyślono w sposób zmyślny. Fortwo (od for two) znaczy «dla dwóch/dwojga», bo jest to samochód dwuosobowy, ale w angielskim znane są gry słowne oparte na skojarzeniach identycznie wymawianych słów four «cztery» i for «dla». Czwórka jest zresztą z przyczyn oczywistych liczbą pospolicie występującą w kontekstach motoryzacyjnych, nic więc dziwnego, że był (i znowu będzie) model Forfour.