piątek, 9 września 2011

Tajemnica nazwy Corsa

Bardziej tajemniczą (ale tylko bardziej) nazwą jest zaś Corsa. Tajemniczość polega na tym, że nawiązuje ona do różnych wyrazów pospolitych, przez co bawi skojarzeniami, choć drażni etymologów;-)
Nazwa wywodzić się może z angielskiego słowa corsair «korsarz». Skojarzenia z innymi angielskimi wyrazami (np. z  corsage) są możliwe, ale mało prawdopodobne, bo na rynkach anglojęzycznych samochód oferowano jako Vauxhall Nova i Holden Barina.
Możliwe są też inne skojarzenia, Polakom przypomni się słowo kurs, a Francuzom cours.
Niech jednak nikt nie myśli, że Opel zapomniał łaciny. Angielskie corsair pochodzi z francuskiego corsaire, to ze średniowiecznej łacińskiej formy corsarius, która powstała z klasycznego łacińskiego słowa cursus.
A znaczy ono «bieg, pęd, lot, jazda, droga, podróż».
Opel lubi łacinę.

środa, 7 września 2011

Opel lubi łacinę

Opel stwarza nam kilka zagadek, choć na ogół jest mało tajemniczy. Astra na przykład to nazwa łatwa do rozwiązania, bo po łacinie astrum to znaczy «gwiazda». Insignia łatwo kojarzy się ze znanym w wielu językach słowem, po polsku brzmi ono insygnia «oznaki władzy królewskiej lub papieskiej», a pochodzi od łacińskiego insigne, które znaczy też «godło, herb, ozdoba, klejnot». Agila to nazwa, która powstała – jak sądzę – na bazie hiszpańskiego słowa aguila «orzeł», którego łacińską formą jest aquila.
Dalej będzie trudniej, ale widać różne prawidłowości, np. taką, że Opel lubi nazwy zakończone na -a.

poniedziałek, 5 września 2011

Nissan w terenie

Tu mamy 3 nazwy wymagające rozbioru.
X-Trail ma na początku X, które zawsze jest zagadkowe i zawsze ma takie być, a następnie Trail, które znaczy «szlak, ślad, trop». Kto chce, niech to kojarzy z poszukiwaniem tropów, odkrywaniem, przygodami. Kto praktyczniejszy i nie opuszcza dróg asfaltowych, niech zauważy, że nazwę wymawia się [ekstrejl], a skojarzenie z ekstra zawsze dobrze wygląda.
Nazwa Pathfinder pozbawiona jest tych subtelności brzmieniowych, po naszemu byłoby to Pionier. Są jednak dobre skojarzenia znaczeniowe,  bo wyraz ten oznacza też «samolot rozpoznawczy», a nawet jego pilota.
Jeszcze jedna nazwa z tej grupy nawiązuje do działań ryzykownych. W Ameryce znany jest model Frontier, co znaczy «granica». W Europie nazywa się Navara, a to od Nawarry – krainy historycznej w Hiszpanii, graniczącej z Francją.