sobota, 11 grudnia 2010

Automobilowe skróty

Wśród nazw firm często spotyka się takie, które powstały jako skróty, np. IBM, IKEA, Polfa.
Widać jednak, że gdy trzeba nazywać firmy motoryzacyjne, nazwy tego typu nie cieszą się wielkim uznaniem. Mamy tylko 3 skrótowe nazwy motoryzacyjne.
Pierwsza, BMW, pochodzi od pierwotnej nazwy Bayerische Motoren Werke, czyli Bawarskie Zakłady Silnikowe, a w użyciu jest prawdopodobnie od 1917 r. Druga, o nazwie ustalonej przypuszczalnie już w 1899, to Fabbrica Italiana Automobili Torino (Włoska Fabryka Samochodów w Turynie), znana jako FIAT. Trzecią jest SEAT o nazwie powstałej z Sociedad Española de Automóviles de Turismo, co w  języku polskim mogłoby mieć formę Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych (nazwa w użyciu od roku 1950).
Przy okazji trzeba też przypomnieć skrótowce FSO (Fabryka Samochodów Osobowych) i FSM (Fabryka Samochodów Małolitrażowych ), którymi nazywano niektóre samochody przez nie produkowane.

czwartek, 9 grudnia 2010

Motoryzacyjna poezja z Korei

Dziś o nazwach koreańskich producentów samochodów. Od nazw europejsko-amerykańskich, które – jak już pisałem – pochodzą najczęściej od nazwisk, odróżniają się pewną poetyckością.
Najdłużej znana u nas – Daewoo pochodzić ma od wyrażenia «wielki wszechświat», które nie dość, że poetyczne, jest jeszcze patetyczne. 
Pełnię poezji mamy w nazwie KIA, która znaczyć ma «to, co powstało / wyszło z Azji», choć mój banalny przekład należałoby zastąpić jakimś lepszym, może «z Azji w świat».
Mało znana marka SsangYong to kwintesencja azjatyckiego nazewnictwa, bo znaczy «bliźniacze smoki», mamy więc azjatycki symbol przyprawiony niezwykłością (jakby w samym symbolu było jej mało).
Gdybyście się dowiedzieli, że Wasz samochód ma się nazywać Współczesność albo Dzisiejsze Czasy (Charlie Chaplin był chyba prorokiem ;-)), chyba nie wzięlibyście go nawet za darmo. Ale jeśli to będzie po koreańsku, czyli Hyundai, to co innego.
Pewnie myślicie teraz: Skoro Koreańczycy tak pięknie nazywają samochody, to chińskie nazwy będą dopiero świetne, czyż to nie Chińczycy wymyślili wyrażenia nefrytowa grotajaspisowy sceptr (Co oni tak pięknie nazywają? A zgadnijcie).
A tymczasem jedna z chińskich firm samochodowych nazywa się... BYD Auto.

wtorek, 7 grudnia 2010

Jak z Japońskich Zakładów Przemysłowych powstał Nissan

Holding Nippon Sangyo (co można by przetłumaczyć jako Japońskie Zakłady Przemysłowe) powstał w roku 1928, a jego twórcą był biznesmen i polityk Yoshisuke Aikawa (1880–1967). W latach 30. pojawił się skrót Nissan (od Nippon Sangyo), służący do nazywania tego przedsiębiorstwa na giełdzie tokijskiej. We wczesnych latach 30. ubiegłego wieku Aikawa kupił udziały w firmie DAT, o której była mowa ostatnio, co doprowadziło do założenia w roku 1934 przedsiębiorstwa znanego pod angielską nazwą Nissan Motor.
Firma ta przez dłuższy czas znana była jako producent ciężarówek, choć produkcję samochodów osobowych rozpoczęła na licencji brytyjskiego Austina jeszcze przed wojną.
Używanie 2 nazw firmowych uznano za niekorzystne, zwłaszcza w sytuacji, gdy sukcesy na rynku odnosili rywale z Toyoty i Hondy. W związku z tym markę Datsun zaczęto wycofywać z rynku pod koniec lat 70., a od 1986 nie można już kupić datsunów, są tylko nissany.

niedziela, 5 grudnia 2010

Datson, Datsun, Nissan

Do nazw firm o najciekawszej historii należy chyba Nissan. Mało kto jednak dziś wie, że samochody osobowe tej marki jeszcze w latach 80. sprzedawano pod nazwą Datsun.
Założycielem Datsuna był Masujiro Hashimoto, który, zdobywszy doświadczenie w USA, założył w roku 1913 firmę automobilową Kwaishinsha. Wkrótce nazwę zmieniono na DAT, a to od nazwisk Den, Aoyama i Takeuchi, które nosili współwłaściciele firmy. Tę po kilkunastu latach przemianowano na Datson (1931/32), co było połączeniem poprzedniej nazwy i angielskiego wyrazu son ‘syn’. Jednak ten angielski wyraz wchodził w niezbyt pożądane związki z japońskim o znaczeniu ‘utracony’, więc parę lat później powstała nazwa Datsun, która zyskała nowe pozytywne skojarzenia. W angielskim ze słońcem, a w japońskim z wyrazem san ‘pan’.