piątek, 25 marca 2011

Skrótowce sylabowe. A co to jest?

Co najmniej dwie nazwy motocyklowe są tym, o czym mowa w tytule. Skrótowce mogą być różne, są np. literowce (od pierwszych liter wyrazów), WSK (Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego ), WFM (Warszawska Fabryka Motocykli), MZ (Motorenwerke Zschopau). 
A sylabowce? Równie prosta sprawa. Jeśli panowie Edoardo Bianchi, Morri (o nieustalonym imieniu) i Massimo Tamburini założą firmę, to może ona nazywać się Bimota. Nazwa powstaje od grup głosek (na ogół pierwszych sylab, choć nie zawsze, jak widać). Dodatkowe skojarzenia jak zwykle pożądane, a w tym wypadku pojawiają się za sprawą cząstki Bi-, którą obiecuje jakieś zwielokrotnienie, i -mota, która kojarzy się z moto.
A co może się stać, jeśli przedsiębiorstwo założy pan František Janeček, który zakupił dział motocykli firmy Wanderer? Może powstać firma Jawa. Skojarzenia mogą tu mieć głównie Polacy, choć podobne słowa istnieją też w innych językach słowiańskich, jest też trudny do objaśnienia związek z nazwą indonezyjskiej wyspy.

środa, 23 marca 2011

Rzeka, góra i motocykle

Do nazw motocyklowych trzeba dorzucić jeszcze co najmniej dwie. Pierwsza pochodzi od nazwy miasta Kawasaki, ta zaś od japońskiego kawa «rzeka» i saki «przylądek, cypel, półwysep». Rzeka, o którą chodzi, nazywa się Tamagawa, a kto lubi się orientować w przestrzeni, niech przyjmie do wiadomości, że przepływa przez Tokio.
Druga nazwa pochodzi od założyciela Torakusu Yamahy (1851–1916), konstruktora organów i przedsiębiorcy. Jego nazwisko prawdopodobnie zawiera element słowny yama||jama oznaczający górę (znany np. z nazwy najwyższego japońskiego szczytu Fudżijama) oraz ha «liście».

poniedziałek, 21 marca 2011

Włoskie motocykle, włoskie nazwiska

Byli bracia Ducati, jest Ducati – producent motocykli. Nazwisko pochodzi od słowa duca, czyli «ksiażę». Był książę Giovanni Agusta, jest MV Agusta, co pochodzi od wyrazów Meccanica «mechanika» i Verghera «miasto, w którym produkowano pierwsze motocykle tej marki». Nazwisko zaś wywodzi się zapewne od przydomka Augustus, który nadawano cesarzom rzymskim, a który powstał z przymiotnika augustus «święty, szczęśliwy, pomyślny». Nazwa Moto Guzzi w połowie jest najzupełniej czytelna, w drugiej tylko połowicznie. Guzzi to nazwisko jednego z założycieli, pochodzi prawdopodobnie od dialektalnego słowa oznaczającego szczeniaka.
Jak więc widzimy, producenci motocykli też chętnie nazywają się od nazwisk.