piątek, 11 marca 2011

Amerykańskie ciężarówki, amerykańskie nazwiska

O ile ciężarówki radziecko-poradzieckie nazywają się w sposób cokolwiek urzędowy i odpersonalizowany, o tyle amerykańskie noszą nazwy należycie poważne, a nawet osobowe.
Najpierw jest Freightline, czyli «pociąg kontenerowy», a więc długaśny pociąg z samymi wagonami, na których są kontenery. Jeśli tak się nazywa ciężarówka, musi to robić wrażenie. Następnie trzeba wymienić Kenworth – nazwę powstałą jako skrótowiec od nazwisk Fredericka Kenta i Edgara Worthingtona, którzy należeli do grona założycieli firmy. Trzecia firma – Peterbilt nazwę zawdzięcza założycielowi T. A. Petermanowi (zm. 1945). Mack natomiast upamiętnia nazwisko braci Johna, Augustusa i Williama Macków.

środa, 9 marca 2011

O awtomobilnych zawodach

O markach samochodów osobowych już było, czas na ciężarówki. Zaczynamy od wschodu, więc mamy tak: BiełAZ z Białorusi (jest to skrótowiec od Biełarusskij awtomobilnyj zawod),  z Ukrainy zaś jest KrAZ (Kremenczućkyj awtomobilnyj zawod, znaczy z Krzemieńczuka nad Dnieprem). Najbardziej znana jest nazwa rosyjska KAMAZ, która – jak widać – odróżnia się pisownią, choć nie sposobem utworzenia, bo pochodzi od Kamskij awtomobilnyj zawod. Kama to rzeka, nad którą leży miasto Nabiereżne Czełny.
A zawod (akcent na ostatniej sylabie) znaczy po rosyjsku «fabryka».

poniedziałek, 7 marca 2011

Bawcie się dobrze

Skąd się wzięła nazwa LEGO?
Pochodzenie tej nazwy objaśniano różnie. Lego może po łacinie znaczyć «zapisuję komuś coś (o dobra materialne chodzi oczywiście)» albo «zbieram, gromadzę», a nawet «wybieram» (jest też znaczenie «kradnę», ale skłonny jestem je przemilczeć). Może też znaczyć «czytam», a miłośnicy radosnych etymologii będą tym objaśnieniem zachwyceni.
Rozwiązanie zagadki jest zaskakujące, bo w rzeczywistości powinno być LEGO (zapis wersalikami). Jest to skrót utworzony z duńskiego zwrotu Leg godt «baw się dobrze».