piątek, 16 marca 2012

Rio

Wyraz ten w hiszpańskim i portugalskim oznacza rzekę. Rio de Janeiro znaczy zaś Rzeka Styczniowa. Ciekawa to nazwa miasta i tak charakterystyczna, że używana zazwyczaj w formie skróconej do pierwszego wyrazu.
Taka krótka, dźwięczna, świetnie się kojarząca nazwa to marzenie marketingowców, nic więc dziwnego, że były aż 4 modele samochodów o tej nazwie (nie mówiąc o innych branżach, bo znane są np. odtwarzacze muzyczne tej marki).
W roku 1957 pojawił się i szybko zniknął (1958) Ford Del Rio. Ta nazwa pochodzi jednak raczej od Del Rio – nazwy miasta w Teksasie. Następnym Rio był samochód brytyjskiej firmy Panther (1975-1977), mało kto niestety go widział, bo wyprodukowano tylko kilkadziesiąt sztuk. Kia Rio (od 2000) stała się zaś samochodem popularnym i w miarę często widywanym na drogach.
A czwarte Rio? To RIO Models – włoska firma produkująca miniaturowe modele samochodów.

środa, 14 marca 2012

Nazwa jak wulkan

Na zakończenie cyklu o nazwach samochodów od toponimów został zbiorek różności: Rainier, Rio, Sonoma.
Pierwsza nazwa nawiązuje prawdopodobnie do wulkanu Mount Rainier znajdującego się w północno-zachodnich Stanach, choć są też 2 miasta Rainier w USA, co prawda bardzo małe, więc raczej nie mogły konkurować ze sławnym wulkanem o względy koncernów samochodowych. Firmą, która tak nazwała swój samochód produkowany w latach 2004–2007, jest Buick.
Tenże wulkan jest też nazywany Mount Tahoma, markę Tahoma nosi samochód znany z gry Grand Theft Auto. Od tej nazwy powstała forma wariantowa Tacoma (jest takie miasto niedaleko wulkanu), której nazwa powieliła się w produkowanym od 1985 roku pickupie Toyoty.

poniedziałek, 12 marca 2012

Uliczne marki samochodów

Od nazw ulic raczej nie nazywa się firm i produktów, choć i tu są wyjątki. Dotyczy on m.in. nazwy Park Avenue, którą – co ciekawe – nosił jeden z produkowanych na początku lat 60. XX w. wariantów ostatnio omawianego Cadillaca. Nadano mu wielowyrazową nazwę Sedan de Ville Park Avenue. Tak długa nazwa mogła budzić jeszcze inne skojarzenia z wykwintem, bo używanie rozbudowanych nazwisk to obyczaj arystokracji.
Później tę nazwę sławnej nowojorskiej ulicy marketingowcy z General Motors nadali modelowi Buick Park Avenue (1990–2005).
Nazwa Piąta Aleja doczekała się uznania nie tylko w branży kosmetycznej. Chrysler produkował model Fifth Avenue w latach 1983–1993.
O innych ulicznych nazwach samochodów wiadomo tyle, że Renault nazywał jeden z wariantów modelu 9 słowem Broadway, ale samochód był w sprzedaży tylko w Turcji.
Czy będzie kiedyś Chevrolet Wall Street albo Volkswagen Unter der Linden?