piątek, 17 lutego 2012

Dodge Mokradło

Jest co najmniej 5 miast o nazwie Durango. Najstarsze znajduje się w Kraju Basków, jest w takim razie źródłem tej nazwy dla pozostałych. Objaśnienie nazwy nie jest proste, najprawdopodobniej pochodzi od pierwotnej Urango, która miałaby oznaczać podmokłą łąkę, mokradło. Nazwę na kontynent amerykański przenieśli konkwistadorzy, zakładając w 1563 r. miasto w północno-zachodnim Meksyku, które dziś jest stolicą stanu tej samej nazwie. W USA występuje ona 3 razy.
Dodge Durango jest wielkim SUV-em (w produkcji od 1997 roku), który chyba jednak nie poradziłby sobie z podmokłymi łąkami.

środa, 15 lutego 2012

Koreańskie samochody — amerykańskie miasta

Amerykanom pokłonili się jednak Koreańczycy z Hyundaia, nazywając 2 pseudoterenowe samochody Tucson i Santa Fe. Są to nazwy dużych miast w USA, przy czym pierwsze jest stolicą Arizony, drugie – Nowego Meksyku. Nazwy wymawiamy [tuson] i [santa fe]. Druga z nich nawet na pierwszy rzut oka wygląda na hiszpańską, pierwsza też ma coś wspólnego z tym językiem.
Nazwa Santa Fe powstała z wyrażenia o znaczeniu «wiara święta», nie należy się więc dziwić, że jest to pospolita nazwa geograficzna w całej Ameryce i Hiszpanii. Tucson zaś ma etymologię dość zawiłą. Pochodzi wprawdzie od nazwy hiszpańskiej Tucsón [tukson], ale ta powstała z języka o’odham używanego przez część Indian Ameryki Północnej. Pierwotne znaczenie nazwy «u podnóża czarnej góry» dobrze opisuje położenie miasta.

poniedziałek, 13 lutego 2012

Porsche jedzie przez Amerykę

Europejczycy, jak już była mowa, znacznie rzadziej nadają nazwy geograficzne samochodom. A już amerykańskie nazwy – prawie nigdy, co dziwne, bo rozsądnie byłoby schlebiać Amerykanom, żeby ich zachęcić do kupna europejskich samochodów.
Oprócz nazw wymienionych ostatnio jest jeszcze Porsche Panamera, która wywodzi się z wyrazu Panamerica (pisanego też Pan-America) oznaczającego Amerykę jako całość. Dodatkowo czytelna jest aluzja do słowa Panamericana, które jest synonimem Autostrady Panamerykańskiej. Może też chodzić o aluzję (słabo zrozumiałą jednak) do meksykańskiego rajdu Carrera Panamericana, od którego nazwę bierze inny sławny model firmy.
Ta nazwa w ogóle nie mieści się w zwyczajach nazewniczych firmy, zapewne została pomyślana jako ukłon w stronę bogatych mieszkańców kontynentu amerykańskiego.